Lisan-ı Ezhar

Düğün ve bütçe yönetimi

Düğün gününü planlarken nerden başlayacağını bilmiyorsan, konuya tersten başlamakta fayda var.

Ben bugün için toplamda, kabaca, ne kadar bütçe ayırmak istiyorum?

Bu yazımda dikkat edilmesi gereken faktörleri ve gizli harcamaları anlatmaya çalışacağım.

Nedense kimse bir bütçe veya harcama planı ile gelmiyor düğün görüşmelerine.

Ama herkesin de kaygısı bir; ‘şöyle birşeyi kaç liraya yaparsınız’ . 

Bunu söylerken de mutlaka elde pinterestten alınmış, ‘yer gök çiçek’ diye tabir ettiğim, yabancı işlerden fotoğraflar veya ‘filancanın düğününde şunlar çok güzeldi bizimkisinde daha da olsun’ lar…

Benim yapmaktan, yaratmaktan yana hiçbir kaygım yok. Bu konuda kendime ve ekibime de sonsuz güvenim var. Ama konu bizim yaratıcılık sınırlarımız olmamalı. Konu; yaratırken seni ve bütçeni ne kadar kollayabiliyoruz olmalı.

Dekordan önce bu geceye ayırmak istediğiniz bütçenin doğru şekilde, tüm öngörülemeyen masraflarıyla, kalemlere dağılması gerekir.

 

Her ay bu ölçekte davetler veren biri değilseniz, tarzı ve hayata bakış açısı sizinle paralel olduğunu düşündüğünüz organizasyon şirketlerine veya ‘etkinlik planlayıcı’ (wedding planner) lara danışmalısınız.

 

MEKAN

Her mekanın kendine göre eksileri ve artıları vardır. Önemli olan seçtiğin mekan senin ne kadar avantajına olduğudur.

Aynı şekilde bütçeniz de düğün mekanı seçerken önemli faktörlerden biri. Düğün mekanlarının fiyatları bulundukları yere, sundukları hizmetlere, seçeceğiniz tarihlere ve daha birçok elemente göre değişiklik gösteriyor. Bu nedenle ilk olarak kafanızda düğün mekanına, organizasyon şirketine ve geri kalan gelinlik, fotoğraf gibi masraflara aşağı yukarı bir bütçe belirlemeniz mekan seçiminizde yardımcı olacaktır.

Yada ortada bir mekan yoktur ve sıfırdan bir hikaye üzerine yaratılacaktır. Tıpkı bizim kapadokya işimizde olduğu gibi. Sıfırdan inşaa edilecek konseptlerde mutlaka güvendiğiniz ve aynı dili konuşabildiğiniz bir organizasyon firmasıyla çalışmanı tavsiye ederim.

Son olarak eğer ‘Dış mekan’ düğünüyse konumuz,  mutlaka bir B planın olmalı. Tutmayı planladığın mekanın ya kapalı alan opsiyonu olmalı yada çadır kurumuna uyup uymadığına bakılmalı.

 

SES&IŞIK&CANLI MÜZİK

Mekanın sunacağı fiziki ölçülerle beraber senin gecene katılacak davetli sayısını az çok tahmin ediyor olman lazım bu kalemi konuşmaya başlamak için. Bu bilgilerle hayalindeki dekoru doğru şekilde entegre etmeli organizasyon şirketin.

Unutma dünyanın en güzel heykelini yapmış olabilirsin ama doğru ışığı yansıtamadığın sürece bu güzelliği kimsenin farketmesini bekleyemezsin. Bu noktada salon planını organizasyon şirketin çizer ve ses&ışık ekibiyle beraber en doğru truss planını genel ambiyansı yüceltecek şekilde entegre ederler.

Canlı Müzik grupları tercih ediyorsan bunu organizasyon şirketine son dakika sakın söyleme. Her grubun kendine göre teknik talepleri vardır. Enstrümanlar ve bir takım teknolojik aletler dışında sahne ölçüleri her grubun sayısı ve performans türüne göre değişkenlik göstermektedir.

Eğer mekanın limitli yere sahipse, salon planın ile sahne planının uyum içinde olması gerekir ki genel ambiyansını bozmasın.

Canlı müzik veya performans gruplarına yer veriyorsan öngörülemeyen son dakika masraflarının en son dakika golü de kulis istekleri, yemek, ulaşım ve konaklama giderleri oluyor çoğunlukla. Bu ufak görünen detayları mutlaka anlaşma evresinde konuşuyor olman gerekiyor.

 

CATERING

Zaten bir otel veya işletme içerisinde gerçekleşiyorsa düğün, sunduğu mutfağı da biliyorsun diye düşünüyorum. Bu noktada organizasyon şirketin veya planner ınla birlikte mekan seçerken mutfağını, sunumlarını ve  servis kalitesini göz önünde bulundurmalısın.

Mutlaka seçtiğin menünün tadımını yapmanı tavsiye ederim.

Pasta çoğunlukla menüye dahil olan bir kalemdir. Ama limitli sayıda alternatif  Show Cake sunarlar. Beklentilerin bu konuda pinterestteki gibilerse o zaman Show Cake ini de dışardan sağlaman gerekmekte. Bütçeye 1 artı daha ekle 🙂

 

FOTOĞRAF&VİDEO ve SAÇ&MAKYAJ

Birebir görüşme yapmadan asla karar vermemelisin. Enerjilerinizin uyması gerçekten çok önemli. Zira tüm gün beraber olacaksınız.

Tıpkı dışardan gelecek diğer ekipler gibi, bu ekiplerinde yemek ve ulaşımlarını düşünüyor olman gerekiyor. Eğer yazılı bütçelerinde görmediysen mutlaka sormalısın çünkü düğün günü bu gibi taleplerle karşılaşmak insanın canını sıkıp kalp kırabiliyor.

Gelin haricinde eğer Saç&Makyaj ekibinden hizmet alacak birileri olacaksa bunu da son dakika söylemek yerine önceden bildirmenizi tavsiye ediyorum. Böylelikle hizmet alacak kişi sayısına göre ekip sayısı düzenlenir ve gün akışında geç kalınmaz.